Community Kitchen - Weekly Budget

Created By:
Logo
ActiveLearningLabs
Price per Classroom
$5.00
Duration
20 Minutes
Activities
2
Share this Activity

Lab Description

In this engaging worksheet activity, students step into the role of kitchen managers tasked with planning meals for a community within a specified budget.

Storyline: You have been appointed the master chef of our community kitchen. The mayor has handed you a sweet budget of $5000 to whip up meals for the entire community for a week. Your mission is to create delicious, nutritious meals without breaking the bank.

Each meal will include the following items:

  1. Turkey
  2. Mashed Potatoes
  3. Gravy
  4. Carrot
  5. Peas
  6. Cranberry Sauce

The student's task is to find out how many meals can be prepared using the $5000 fund. To do so, students will first convert the measurement units of each ingredient from cups/tablespoons and ounces to pounds and gallons. Then they will use the given rate card to calculate the cost of each ingredient and finally, they will calculate the total cost of a meal.

Learning Objective

The learning objectives are:

  1. Students will develop an understanding of budgeting by managing a given amount of money to purchase ingredients for a Thanksgiving feast.
  2. Students will understand the application of Math concepts such as unit conversion, ratios, and fractions in a real-life scenario.


No data was found
Price per Classroom
$5.00
Duration
20 Minutes
Activities
2
Share this Activity
Scroll to Top
Preview on Tablet / Laptop
exclamation-mark_9625452

The preview experience may not function properly on mobile devices due to screen size limitations. For the best experience, we recommend using a tablet or laptop.

Would you still like to proceed?

Login / Create Account to Assign
ActiveLearningLabs Mini Logo
Login or create your free account to assign the activity to the classroom.
The steps are:
  • Create your free account
  • Enroll your students
  • Assign the activity & monitor the progress

What Does "Per Classroom" Mean?

When you purchase a lab per classroom, the license allows you to use the lab with a single classroom of up to 40 students.

This means:

  • The price listed is for one classroom of up to 40 students.
  • For larger classrooms or multiple classrooms, additional licenses will be required.
Quality Education

At ActiveLearningLabs, we are a self-funded team passionate about providing high-quality, interactive education at an accessible price. Our goal is to ensure that teachers and students have access to engaging and practical learning experiences without breaking the budget.

If you have any questions about licensing or need assistance, feel free to contact us.