Culinary Business Resources for Montana Teachers at No Cost

Unlock auto-graded, interactive culinary business simulation activities, for your students—at no cost, thanks to our partnership with Montana Digital Academy!

4 Ps of Marketing Simulation

The NutriNest: 4Ps of Marketing Lab is an interactive, real-world business challenge where students take on the role of a marketing manager for NutriNest, a struggling snack brand specializing in plant-based protein bars, dried fruit, and nut mixes. Using the 4Ps of Marketing (Product, Price, Place, Promotion), students will analyze real market data and develop strategies to boost sales and profitability.

Run as a classroom competition, the Snack Stand Lab lets students manage a snack stand for a 2-hour school event. They learn demand, pricing, revenue, and profit by creating demand curves, adjusting prices based on weather, and analyzing sales to hit a $150 profit goal.
60 Activities
2 Hours
Students will use Grandma's cookie recipe to start a new business. Use the concept of ratios, fractions & percentages to run the business for 3 months
58 Activities
2 Hours
Students will make investment decisions to rescue a restaurant that is running in losses. They will decide the amount to spend on new hires, worker training, and advertisement.
20 Activities
30 Minutes
Students will distinguish between needs and wants in today's modern society. Students will be challenged to manage their money and time to satisfy their needs and wants on a limited budget.
2 Activities
30 Minutes
The Snack Stand – Paired Learning Lab is a team-based simulation where students run a virtual snack stand for a three-hour school event. Using demand, revenue, and profit curves, they set prices, manage inventory, and adapt to changing weather. Leaderboards and collaboration scores drive engagement, while the platform auto-grades and tracks team progress.
91 Activities
3 Hours
Students will use Grandma's cookie recipe to start a new business. Use the concept of ratios, fractions & percentages to run the business for 3 months
59 Activities
2 Hours
Scroll to Top

Free Resources for Montana Teachers

Claim Your Free Access

What Does "Per Classroom" Mean?

When you purchase a lab per classroom, the license allows you to use the lab with a single classroom of up to 40 students.

This means:

  • The price listed is for one classroom of up to 40 students.
  • For larger classrooms or multiple classrooms, additional licenses will be required.

How to purchase the activity?

  • Create your teacher account and login.
  • Browse and add the activity to your cart, and checkout.
  • The activity will appear in your “My Purchases” list.
  • Click on “Add to Classroom”, and choose your classroom.
  • Enroll your students to the classroom, release the activity when you are ready.
Quality Education

At ActiveLearningLabs, we are a self-funded team passionate about providing high-quality, interactive education at an accessible price. Our goal is to ensure that teachers and students have access to engaging and practical learning experiences without breaking the budget.

If you have any questions about licensing or need assistance, feel free to contact us.