In this activity, students are given the following problem statement - "Your Grandma is going to prepare delicious cookies. She knows the quantity of ingredients needed for the cookie in cooking units such as cups, tablespoons etc. You have $10 with you to purchase the ingredients from a supermarket. When you go to the supermarket, the supermarket sells the products in standard units such as pounds, gallons, etc. With the help of the unit conversion table and the price details, convert Grandma's cooking units to the standard units and find the ingredients needed for 25 cookies in standard units, then calculate the cost of each ingredient and see if you can purchase all ingredients with the $10 you have.
In this activity, students will use their knowledge of ratios and fractions to solve real-world problems. They will use the ratio concept to convert the ingredients from Grandma's cooking units such as cups, tablespoons etc.. to supermarket units such as gallons, pounds, and bags. Students will also use the fraction multiplication concept to calculate the total cost of each ingredient.
This is a good ratio and fractions refresher activity that takes 15 minutes to complete.
Included with the activity, you can view the tips to clarify student doubts





